Zamknij

Pierwsze atrakcje turystyczne jeszcze przed majówką! Eskapada – zwiedzaj ZA DARMO

12:52, 24.04.2024 Kamil Tajl Aktualizacja: 13:39, 24.04.2024
Skomentuj Zbiórka wycieczki szlakiem tucholskich świątyń będzie miała miejsce przed kościołem pw. Bożego Ciała. Zbiórka wycieczki szlakiem tucholskich świątyń będzie miała miejsce przed kościołem pw. Bożego Ciała.

W nadchodzący weekend będzie okazja odkryć całe kujawsko-pomorskie na nowo. Wśród propozycji darmowych wydarzeń są też takie, które odbędą się na naszym terenie. Można poznać nieoczywistą historię miasta albo ruszyć na wycieczki do lasu: pieszo lub rowerem.

"Eskapada. Poznaj swój region z przewodnikiem" to akcja, której główny cel to pokazanie nowych, niedostępnych na co dzień miejsc. Skierowana jest do miłośników historii i osób szukających nowych atrakcji w regionie. Wydarzenie już po raz dziesiąty organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Podkreślmy jednak – Eskapadę współtworzy wiele organizacji i prywatnych firm z terenu całego województwa. Właśnie takie podmioty zapraszają na przeróżne wydarzenia, które odbywają się pod wspólnym szyldem Eskapady. W tym roku będą miały one miejsce w weekend 27-28 kwietnia.

Historia tucholskich kościołów. Nie tylko tych istniejących

Wszystkie wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej www.eskapada-z-przewodnikiem.pl. Na niektóre z nich są dostępne jeszcze wejściówki. Udział jest bezpłatny, ale trzeba wcześniej zarezerwować miejsca.

W ramach Eskapady pojawiły się też propozycje z naszego terenu. Muzeum Borów Tucholskich wraz z Lokalną Grupa Działania "Bory Tucholskie" i Kołem Przewodników LAS (Lekko Aktywni Seniorzy) organizują zwiedzenie miasta szlakiem tucholskich świątyń. Odbędzie się ono w sobotę (27 kwietnia) o godzinie 10:00. Zbiórka przed kościołem pw. Ciała w Tucholi, Świecka 24.

W pierwszej części, wraz z przewodnikami i księdzem Ireneuszem Kalfem, uczestnicy zwiedzą świątynię przy ul. Świeckiej.

Następnie udamy się na tucholską starówkę, gdzie znajdowały się dawne miejsca modlitwy tucholan tj. kościoły pod wezwaniem Bartłomieja Apostoła oraz dom modlitwy dla protestantów. Kolejnymi punktami będą: miejsca po tucholskiej synagodze, dawny kościół ewangelicki, a obecnie kościół pod wezwaniem Jakuba Apostoła. Potem pójdziemy na Koślinkę, gdzie dawniej stał kościół pw. św. Jakuba. Zwiedzimy również kaplicę przyszpitalną Sióstr Elżbietanek z 1902 r., spod której udamy się na drugą część do Muzeum Borów Tucholskich. Tutaj obejrzymy ekspozycje stałe oraz czasową pt. „Płótno, nici, dłonie, dusza"

– opisuje wycieczkę i zachęca do uczestnictwa w niej Wioletta Chabowska z MBT.

W muzeum wyświetlona zostanie prezentacja ukazująca dawne świątynie na fotografiach i pocztówkach, pojawią się też artefakty pozostałe po tych miejscach. Ponadto odbędą się warsztaty malowania na wodzie, a całość zakończy się poczęstunkiem przygotowanym przez panie z Fundacji Towarzystwa Europejskiego Rozwoju i Edukacji Narodowej TEREN.

W las: pieszo albo na rowerze

Cały czas są też wolne miejsca na wycieczkę rowerową po Borach Tucholskich i warsztaty z plecenia wiązek. Wydarzenie organizowane jest przez firmę Pau-Mat – rowery Zygmunta Gajewskiego. Zbiórka na tucholskim rynku (przy fontannie) o godz. 11:00 w sobotę. Trasa będzie liczyła ok. 30 km: przez Piszczek, Szumiącą, do Domków Borowiackich, przez Hutę i powrót do Tucholi. W programie m.in.: zbiór roślin do wiązek smugowych, kąpiele leśne czy czas na relaks nad jeziorem (w tym poczęstunek: herbata z "kwasem mrówkowym", chleb maczany w oliwie północy z ziołami z Borów Tucholskich), a także warsztaty z plecenia wiązek. Powrót do Tucholi zaplanowano przez Hutę – urokliwym przesmykiem między jeziorami.

Pojedyncze wolne rezerwacje zostały też na wycieczkę pn. "Nad Stążką w krainie bielika" organizowaną przez Tucholski Park Krajobrazowy – 27 kwietnia od godz. 9:00. Trasa rozpocznie się na parkingu leśnym w osadzie Gołąbek przy siedzibie Nadleśnictwa Tuchola. Przebiegać będzie przez park dendrologiczny wzdłuż zbiornika retencyjnego i rzeki Stążki do osady Kiełpiński Most. Dalej przez borowiacką wieś Kowalskie Błota do „Wierzchownika” w rezerwacie przyrody Źródła Rzeki Stążki. Potem w kierunku osady Kiełpiński Most do mostu na rzece Bielska Struga i stawów przy kompleksie łąk Zielona Łąka. Następnie niebieskim szlakiem pieszym „Szlak Brdy” do punktu widokowego Kiełpiński Most. Stamtąd powrót do osady Gołąbek, gdzie zaplanowano ognisko (prowiant we własnym zakresie). Całość ok. 15 km

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%