Zamknij

"Nie zabijaj". Trudne pytanie. Odpowiedź proboszcza i diecezji. O dekalogu wyklętych i pudrowaniu...

17:24, 09.03.2018 | E.D.
REKLAMA
Skomentuj

Wystawa IPN, wykład Adama Węsierskiego o zbrojnym podziemiu niepodległościowym oraz bezpiece, ale i trudne pytanie o moralność - tak można podsumować obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Śliwicach. - Jest napisane w Starym testamencie: oko za oko, ząb za ząb, życie za życie. A więc jeżeli chodzi o morderców, to wyroki śmierci były jak najbardziej sprawiedliwe - mówił ks. Andrzej Koss, proboszcz śliwickiej parafii na pytanie o słuszność egzekucji wykonywanych na ubekach.

Lekcja historii dla uczniów klas gimnazjalnych, złożenie kwiatów pod pomnikiem w okolicy stacji Lipowa Tucholska i wreszcie, wieczorem konferencja pt. "Zapomniani bohaterowie" - tak przebiegły obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Śliwicach w czwartek, 1 marca. W Gminnym Ośrodku Kultury w Śliwicach można było podziwiać wystawę Instytutu Pamięci Narodowej „Dla Ciebie Polsko i dla Twojej chwały. Żołnierze Wyklęci Pomorza i Kujaw”. Szczegółową relację wystąpienia Adama Węsierskiego, a także przebiegu wieczornej uroczystości można znaleźć w papierowym wydaniu "Tygodnika Tucholskiego". Podczas konferencji widownia zadawała pytania. Na jedno z nich odpowiadał ks. Andrzej Koss, proboszcz parafii w Śliwicach. Ten fragment zamieszczamy poniżej w całości.

 

„Nie zabijaj”. Trudne pytanie, odpowiedź proboszcza i opinia diecezji

- Jak te egzekucje [wykonywane przez „żołnierzy wyklętych” na ubekach - red.] mają się do nauki Jana Pawła II oraz przykazania „nie zabijaj”? - pytał Stanisław Wasielewski, sołtys Okonin. Skierował je bezpośrednio do ks. Andrzeja Kossa.

- Kościół nie kwestionował ich sprawiedliwości - odpowiedział proboszcz. - Jest napisane w Starym testamencie: oko za oko, ząb za ząb, życie za życie. A więc jeżeli chodzi o morderców, to wyroki śmierci były jak najbardziej sprawiedliwe. (...) Tego kościół nie kwestionuje. Natomiast my wiemy o tym bardzo dobrze, że wyroki śmierci w czasach komunistycznych (podobnie jak w każdym reżimie totalitarnym) stosowano za różne rzeczy, np. w czasach komunizmu nawet za przestępstwa gospodarcze był wyrok śmierci. (...) Tak jest dziś w systemach totalitarnych: spójrzmy choćby na to, co dzieje się w Korei Północnej, czy jeszcze do niedawna w Chinach. Dlatego kościół w obecnych czasach raczej wychodzi z założenia, że nie powinno się stosować wyroków śmierci ze względu na nadużycia tych wyroków w stosunku do rzeczy, które pod taką karę nigdy nie powinny podlegać. Takiego wyroku nie da się odwołać po jego wykonaniu. Dzisiaj jest raczej tendencja, aby zamiast wyroku śmierci stosować karę dożywotniego więzienia, tak jak np. w przypadku ustawy o bestiach, żeby taka osoba nigdy nie wyszła [z więzienia-red.], bo jest zagrożeniem dla społeczeństwa.

Dodał również, że:

- Nie chodzi tu o to, że wyrok śmierci jest w takich wypadkach niesprawiedliwy, lecz o to, że on bardzo często był nadużywany. (...) Grupy żołnierzy niezłomnych nie miały systemu swoich więzień, więc tam wykonywano wyroki śmierci na tych, którzy byli mordercami. Każdy wie, że ubecy to byli mordercy, sadyści. Nie można mówić, że te wyroki były niesprawiedliwe. Słowo Ojca Świętego się nie sprzeciwia temu. Zresztą słowa Jana Pawła II, żeby tego wyroku nie stosować, to dopiero lata 70., początek 80., a nie lata 40.

Po spotkaniu w Śliwicach docierały do nas głosy śliwiczan zaskoczonych i wzburzonych wypowiedzią proboszcza. O słuszność tej opinii oraz komentarz zapytaliśmy w diecezji pelplińskiej.

„Dyskusja na temat: „czy słusznie postępowali Żołnierze Wyklęci podejmując działania przeciw władzy komunistycznej?” jest na tym samym poziomie etycznym i intelektualnym, co rozważanie o słuszności wybuchu Powstania Warszawskiego w 1944 roku” - pisze Ks. prałat dr Ireneusz Smagliński, rzecznik Biskupa Pelplińskiego. - „Tamte czasy należy oceniać z perspektywy ówczesnej rzeczywistości, a nie nam współczesnej. Dla bohaterskich Żołnierzy Niezłomnych trwała wojna a władza narzucona przez Moskwę nie była suwerenną władzą narodu polskiego. Tak to widzieli „wyklęci”, gdyż byli poprawnie uformowani w okresie przedwojennym. To byli prawdziwi patrioci, którzy nie wyobrażali sobie kompromisu kosztem wolnej Ojczyzny.

To, że oni mieli rację pokazały liczne wydarzenia w Polsce po 1945 r., w tym lata 1956, 1970, 1980 a przede wszystkim rok 1989. Jeżeli w 1989 roku zmieniliśmy ustrój i wpisaliśmy do Konstytucji, że w Polsce zakazany jest między innymi komunizm (art. 13), to znaczy że Żołnierze Niezłomni mieli rację, a nie ci, którzy popierali władzę w PRL-u.

Władza w Polsce po II wojnie światowej była bezprawna i zbrodnicza. Niszczyła wszelką opozycję, zabijała bohaterskich żołnierzy (np. gen. Andersa), stosowała wobec społeczeństwa terror, przemoc na najwyższym szczeblu. Nikt nam wtedy nie pomógł. Tzw. „wolny świat” Europy Zachodniej zostawił nas samych. Społeczeństwo było skazane przez dziesięciolecia na rządy zbrodniczego systemu. Społeczeństwo było więc bezbronne. Każda forma oporu wobec władzy, nawet tylko słowna, skazana była na więzienie a nawet na śmierć.

Św. Jan Paweł II w Encyklice Evangelium vitae, pisze, że w przypadku, gdy zagrożony jest ład publiczny i bezpieczeństwo osób, a „gdy nie ma innych sposobów obrony społeczeństwa” odebranie życia przestępcy jest uzasadnione (por. Ev 56).

Reasumując: podważanie słuszności działań Żołnierzy Wyklętych jest podważaniem wszystkich kolejnych form działań społeczeństwa w celu odzyskania suwerenności Polski. Oceniać ich należy z pozycji realiów tamtego czasu a nie z perspektywy czasów obecnych, gdy w sposób pokojowy można zwalczać zło i kształtować życie społeczne metodami pokojowymi, w imię poszukiwania wspólnego dobra”.

(E.D.)
REKLAMA

Komentarze (4)

Normalny PolakNormalny Polak

5 5

O taką Polskę walczyli, jaka jest teraz ?
Może demokratyczna?, wolna?
Dyktatura w czystej postaci, zniewolenie.
Mowa o konstytucji ? Gdzie jest przestrzeganie Konstytucji.
Dorwała się banda Kato-Pisu do władzy i bełkocze po swojemu.
Zajmijcie się przyszłością.
Naród ma dosyć mszy, miesięcznic, grzebania w życiorysach, niszczenia honoru bohaterów.
To wszystko to ściema a Ci co wierzą, że teraz Pis robi w końcu porządek sami obudzą się, ale i tak zaraz sasną od własnego smrodu. Nie zauważą nawet, że świat już dawno odjechał.
16:52, 10.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarekMarek

1 4

Ciesze sie ogromnie ze PiS rzadzi Polska i rozwali pro sowieckie uklady takze w Tucholi 09:48, 14.03.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

EdwardEdward

1 0

W swoim zacietrzewieniu nie widzisz, że pis robi z nas pośmiewisko, a Polskę za dwa lata zostawi w ruinie!! Wtedy się obudzisz i stwierdzisz, że jednak rzeczywistość jest ważniejsza od rozliczeń z przeszłością! 21:12, 14.03.2018


Nektar Nektar

0 0

? 14:45, 14.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma Magraf s.c, ul. Dolina 57 85-212 Bydgoszcz, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez Magraf s.c, ul. Dolina 57 85-212 Bydgoszcz i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone