Zamknij

Rozliczanie straty z lat ubiegłych

15:55, 24.11.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Każdy przedsiębiorca stara się planować swoje działania finansowe tak, by doprowadzić do rozkwitu przedsiębiorstwa. Jednym z ważniejszych elementów w rozwoju firmy, jest znajomość możliwości prawnych dotyczących zwolnień oraz ulg podatkowych. Przepisy prawa podatkowego umożliwiają bowiem rozliczenie straty z lat ubiegłych, o czym nie wszyscy podatnicy wiedzą.

Podstawy skorzystania

Szczególnie na początku działalności firmy ponoszą ogromne koszty na przykład na zakup sprzętu lub uzyskanie wymaganych koncesji czy licencji. Ponadto opłacane są pensje, czynsze, rachunki telefoniczne i wiele innych, niezależnie od opłacalności przedsięwzięcia. Aby nie obciążać właściciela, ustawodawca w ramach wspierania rynku oraz najsłabszych podmiotów przewidział możliwość odliczeń.

O stracie w uproszczeniu mówimy w sytuacji, kiedy zgodnie z prawidłowymi obliczeniami przedsiębiorcy suma wszystkich kosztów kwalifikowanych uzyskania przychodu przewyższy sumę uzyskania wszystkich odpowiednich przychodów. Oznacza to w skrócie, że przedsiębiorca jest w danym roku podatkowym na minusie.

Przepisy prawne PIT

W ramach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kluczowy będzie tutaj art. 9 ust. 2 i 3, które stwierdzają następująco:

  • definicja straty: jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów;
  • możliwość obniżenia dochodu: można obniżyć dochód uzyskany ze źródła przychodów;
  • termin: w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych;
  • maksymalna wartość: wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Oznacza to w skrócie, że biorąc druki księgowe, należy przede wszystkim sprawdzić czy mamy do czynienia ze stratą. Poza tym czy jest ona poniesiona z odpowiedniego źródła (tego samego co przychód) i czy mieścimy się w odpowiednim terminie i wysokości obniżenia, z którego chcielibyśmy skorzystać. Ustawa o PIT jasno kwalifikuje, że przedsiębiorca może skorzystać ze strat z poprzednich, kolejno następujących po sobie, 5 lat. Dodatkowo obniżenie nie może przekroczyć 50% straty.

Przepisy prawne CIT

Podstawą do zrozumienia możliwości skorzystania z obniżenia zobowiązania podatkowego podatników, dla których właściwa będzie ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych będzie art. 7 ust. 2 i 5. Zgodnie z nimi:

  • definicja straty: jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą,
  • możliwość obniżenia dochodu: można obniżyć dochód o wysokość straty z definicji powyżej,
  • termin: w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych,
  • maksymalna wysokość: wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Tutaj zasady zostały ustalone dość podobnie dla podatników ustawy o PIT. Termin na skorzystanie ze zwolnienia został ograniczony do kolejno następujących po sobie 5 lat oraz do wysokości 50%.

Wyjątki

W każdym wypadku należy również pamiętać, że ustawy przewidują wyjątki, w których przedsiębiorcy nie będą mogli skorzystać z obniżenia zobowiązania podatkowego i przed skorzystaniem z tego udogodnienia (zanim wypełnimy formularze podatkowe) należy dokładnie przeanalizować właściwe przepisy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%