Zamknij

VAT-7, a zawieszenie działalności

09:50, 30.11.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

VAT-7 jest deklaracją związaną z podatkiem VAT, którą składają z założenia jej czynni podatnicy. Z tego wynika, że podmioty, które zawiesiły działalność gospodarczą nie muszą składać zeznania VAT-7. Czy jest to jednak takie proste? Jak nie narazić się na ewentualną odpowiedzialność za niedokonanie zobowiązania podatkowego?

Zawieszenie działalności

Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej. Jest to częsta praktyka, szczególnie w przedsiębiorstwach działających sezonowo, w określonych porach roku. Może to być również ratunek w trudnych sytuacjach zarówno gospodarczych, jak i prywatnych dla osób, które nie chcą rezygnować z prowadzenia działalności, ale w jakimś konkretnym okresie nie są w stanie tego robić.

Ustawa przewiduje, że przedsiębiorca może zawiesić działalność gospodarczą na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Dla przedsiębiorców prowadzących działalność co najmniej 6 miesięcy istnieje możliwość wydłużenia okresu zawieszenia działalności (maksymalnie do 3 lat) w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Zgodnie z ustawą okresy zawieszenia mogą być przez przedsiębiorcę określone w dniach, miesiącach albo miesiącach i dniach.

Rozliczenia VAT-7

Z założenia deklaracja VAT-7 jest przez przedsiębiorców składana cyklicznie w okresach miesięcznych, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po danym okresie rozliczeniowym (miesiącu). Tutaj na przykład za miesiąc lipiec deklarację należy złożyć do 25 sierpnia tego samego roku.

Jeżeli porównamy określenia użyte w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej oraz w ustawie o VAT zobaczymy znaczące różnice w określaniu terminów. Może dojść do sytuacji, że okres zawieszenia nie pokryje się dokładnie z okresem miesięcznym, za który należy lub nie trzeba złożyć deklaracji.

Możliwości uniknięcia obowiązku składania deklaracji VAT-7

Ustawa o VAT w art. 99 ust 7a. stwierdza, że w przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej podatnicy nie mają obowiązku składania deklaracji VAT-7.

Tutaj zostały jednak dodane pewne uwarunkowania:

  • zwolnienie dotyczy wyłącznie pełnego okresu rozliczeniowego zgodnego z zawieszeniem. W praktyce oznacza to, że jeżeli chociaż jeden dzień miesiąca podatnik był czynnym podatnikiem VAT, odpowiednią deklarację należy złożyć;
  • zwolnienie nie dotyczy podatników, którzy dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz podatników dokonujących importu usług lub nabywających towary, w zakresie których są podatnikiem;
  • zwolnienie nie dotyczy okresów, w których podatnik jest zobowiązany do rozliczenia podatku z tytułu wykonywanych czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego.

Warto jednak zauważyć, że brak obowiązku nie oznacza, że podatnik nie może złożyć deklaracji VAT-7 w okresie zawieszenia. Jeżeli dochodzi do sytuacji, że pomimo zawieszenia ponosi np. koszty i chciałby móc je uwzględniać w ramach swoich rozliczeń i potrzebne mu do tego deklarowanie VAT – może to robić.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%