Zamknij

Praktyczne porady dla inwestora ? wybór działki pod budowę domu jednorodzinnego

11:14, 18.06.2018 ARTYKUŁ SPONSOROWANY Aktualizacja: 11:18, 18.06.2018

Każda inwestycja ma swój początek w wyborze lokalizacji. Choć jest to pozornie najłatwiejszy element naszej pracy przed postawieniem wymarzonego domu jednorodzinnego, rodzi się wiele pytań, czy podchodzimy do tego należycie. Ewentualna wtopa już na tym etapie pociągnie za sobą konsekwencje, które mogą kosztować nas bardzo dużo czasu i pieniędzy. Zbierając doświadczenia od ludzi, którzy szczęśliwie ukończyli realizację projektu budowlanego, przygotowaliśmy kilka rad.

Budowa domu jednorodzinnego – wybór lokalizacji

Zanim wybierzesz konkretną parcelę pod budowę domu jednorodzinnego, trzeba wybrać atrakcyjny dla nas region. Rozpoznanie terenu jest diabelnie istotne. Najlepiej prześledź sąsiedztwo, czy nie ma w nim dużych zakładów przemysłowych oraz czy jest wystarczająca infrastruktura, która pozwoli dotrzeć do pracy w relatywnie krótkim czasie. Dostęp do sklepów, szkół, przystanków autobusowych itp. też nie pozostaje bez znaczenia. Budowa domu jednorodzinnego będzie trudna, jeśli nie mamy dojazdu do naszej działki, lub jest to droga gruntowa w kiepskim stanie. O pomoc zapytaliśmy specjalistów portalu Pracownia-projekty.dom.pl.

Budowa domu jednorodzinnego – dociekaj wszelkich szczegółów

Nie bez znaczenia pozostaje także to, czy działka posiada jakieś ograniczenia, które są zawarte w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Wydawać by się mogło, że posiadacz działki może zrealizować na niej dowolny projekt domu jednorodzinnego, ale w praktyce tak nie jest. Musimy dostosować się do ograniczeń zapisanych w MPZP, które mogą być bardzo szczegółowe i dotyczyć na przykład wymiarów budynku czy ilości kondygnacji.

Ważnym aspektem jest także koszt przyłączy do mediów, a także to, jaki rodzaj gruntu znajduje się na działce budowlanej. Musisz mieć pewność, że kupując ziemię, będziesz na niej w stanie zrealizować wybrany projekt domu jednorodzinnego w oparciu o standardową technologię. Skomplikowane prace gruntowe są szalenie kosztowne i wydłużają czas realizacji inwestycji.

Realizuj projekt domu jednorodzinnego w miejscu, które ma przyjemną atmosferę

To być może porada lekko na wyrost, ale jedną z rzeczy, która po zakończeniu budowy domu jednorodzinnego ma spore znaczenie, jest sąsiedztwo. Udaj się do sąsiadów w dobrym nastroju, podpytaj o relacje panujące na osiedlu, o zwyczaje jakie między sobą ustalili. To, czy sąsiedztwo zamieszkują młode rodziny, czy raczej seniorzy, może mieć dla niektórych ludzi spore znaczenie. Budowa domu jednorodzinnego w miejscu, w którym dzieci nie będą mogły swobodnie pojeździć na rowerze lub pograć w piłkę może być przykra, mimo oszczędności, jakie uda nam się zrealizować, budując dom jednorodzinny na taniej parceli.

Pomyśl o miejscu w ogrodzie, które sprawi, że domownicy zyskają intymną strefę do rekreacji i relaksu. To bardzo istotna kwestia, żeby wśród zieleni znalazło się miejsce dla każdego. Decydując się na projekt domu jednorodzinnego o małej powierzchni wciskamy go często na niewielkie działki, lecz zlokalizowane bliżej centrów miejskich. Czasem warto poszerzyć poszukiwania o kilka kilometrów, gdyż tam znajdziemy w podobnej cenie działkę, która pozwoli nam na ogród z tarasem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%