Zamknij

Jak dobrać buty, by były zdrowe i wygodne dla stóp

11:28, 18.06.2018 ARTYKUŁ SPONSOROWANY Aktualizacja: 12:52, 18.06.2018

W pogoni za modą i nienagannym wyglądem często zapominamy o tym, że najważniejszy jest komfort użytkowania i nasze zdrowie. Wybór odpowiedniego obuwia istotny jest nie tylko dla naszej wygody, ale przede wszystkim dobrego samopoczucia. Właściwie dobrane buty uchronią nas przed bólem kręgosłupa, osłabieniem mięśni szkieletowych, halluksami czy ostrogą piętową. Źle dobrane buty to nie przelewki.

Wygodne buty – zdrowe stopy i kręgosłup

Czy wiesz jakim naciskom nasze stopy są codziennie poddawane? W przypadku osoby, która waży 60 kg i średnio dziennie pokonuje 5000 kroków, jej stopy przenoszą aż 300 ton!!! Tymczasem zaleca się, by człowiek codziennie minimum pokonywał 10000 kroków. Zadbaj o swoje stopy i zainwestuj w odpowiednie obuwie. W butach spędzasz zwykle około 12-14 godzin dziennie, dlatego niezwykle istotne jest by zapewniły Twoim stopom odpowiedni komfort nie uciskały, ani nie ograniczały ruchów.

Zdrowe obuwie wykonane jest z naturalnych materiałów umożliwiających swobodną wymianę powietrza. Bardzo ważne jest, by również wkładka była naturalna i zapewniała absorpcję i szybkie odprowadzenie wilgoci. Nawet najlepszej jakości skarpety wykonane z bawełny, włókna bambusowego czy wełny merynosa nie zapewnią nam właściwego komfortu, jeśli obuwie zostało wyprodukowane ze sztucznych surowców niepozwalających stopie oddychać.

Kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę to sztywność podeszwy. Im podeszwa bardziej elastyczna, tym obuwie zdrowsze dla naszych stóp i organizmu. Jak sprawdzić elastyczność? Spróbuj zrolować but, jeśli nie napotkasz przeszkód, oznacza to, że trafiłeś na odpowiedni egzemplarz. Elastyczna podeszwa pozwala zachować pierwotną fizjologię i biomechanikę chodu, umożliwiając prawidłową amortyzację i prawidłowa pracę stopy. Duży wybór komfortowych i zdrowych butów znajdziesz na eObuwie.com.pl

Czy płaskie obuwie jest zdrowe? Pokutuje powszechny mit, że najzdrowsze są buty na kilkucentymetrowym obcasie, tymczasem ostatnie badania przeprowadzone przez dr hab. Annę Mika z Katedry Rehabilitacji Klinicznej Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, wskazują, że nawet niewysoki obcas zaburza naturalną fizjologię i pracę układu ruchu, powodując przeciążenia w lędźwiowym i szyjnym odcinku kręgosłupa. Im wyższy obcas i im dłużej go nosimy, tym bardziej mamy zaburzone mechanizmy kontroli równowagi i stabilność naszej sylwetki.

Kupując buty dobierz odpowiedni rozmiar. Po założeniu obuwia powinniśmy mieś możliwość swobodnego poruszania palcami u stopy. Buty nie powinny powodować ucisku.

Czy zakup prozdrowotnego obuwia oznacza rezygnację z elegancki, szyku i klasy? Nie. Zerknij na duży wybór markowego obuwia, które nie tylko pozwala zachować fizjologię ruchu, ale zostało wykonane z najwyższą dbałością, najnowszymi trendami i troską o każdy detal - Ralph Lauren.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu obuwia?

- wybierz buty w odpowiednim rozmiarze

- sprawdź czy buty nie uciskają Cię i umożliwiają swobodne poruszanie palcami

- postaw na buty wykonane wyłącznie z naturalnych, oddychających materiałów (zarówno wierzch, jak i wkładki butów)

- wybierz buty posiadające elastyczną podeszwę

- zrezygnuj z obcasów

Źle dobrane buty – konsekwencje

Niewłaściwe dobrane obuwie może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Zwykle nie odczujemy ich od razu, lecz odezwą się po kilkunastu latach noszenie niewygodnych, źle dopasowanych butów.

Ból kręgosłupa – najczęściej pojawia się w odcinku szyjnym oraz lędźwiowym, jest wynikiem długotrwałego noszenia wysokich obcasów. Jeśli Twoja praca wymaga noszenia szpilek lub czółenek – zakładaj je tyko wówczas gdy zachodzi taka konieczność. Zmieniaj buty na obcasie na płaskie, gdy siedzisz w biurze bądź podróżujesz samochodem.

Halluksy – koślawy paluch powstaje zazwyczaj u osób noszących zbyt ciasne obuwie. Deformacja powstaje częściej u osób zmagających się z płaskostopiem oraz znaczną nadwagą. Halluks tworzy się pod wpływem ciągłego ucisku i zapalenia kaletki maziowej dużego palca. Na jego bocznej krawędzi powstaje bolesny i nieestetyczny guz.

Ostroga piętowa – pojawią się u osób z genetyczną skłonnością do powstawanie wyrośla, które tworzy się od spodniej części kości piętowej. Ostrodze piętowej towarzyszy silny ból często uniemożliwiający chodzenie. Wyrośle uściska ścięgna i więzadła pięty. Ostroga piętowa nie powstaje bezpośrednio jako wyniki noszenia niewygodnego obuwia, jednak źle dobrane buty mogą przyspieszyć rozwój schorzenia i powodować nasilenie bólu.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%